İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ DÜZENLEMELERİNE İLİŞKİN YENİ GELİŞMELER

31.08.2023

Türkiye'de ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine yönelik önemli değişiklikler yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. 13 Şubat 2018 tarihinde yürürlüğe giren ve ikinci el araç ticaretini düzenleyen mevcut yönetmelikte yapılan değişiklikler, sektördeki oyuncuları ve tüketicileri doğrudan etkileyecek.

Yapılan değişikliklerin en dikkat çekici yönlerinden biri, ikinci el araçların satış ilanlarını yayımlayan platformların daha fazla sorumluluğunu üstlenmesi. Artık, ilanlarını yayınlayan gerçek veya tüzel kişilerin bazı önemli bilgileri doğrulamaları gerekecek. İlan verenlerin gerçek kimlikleri, TC kimlik numaraları veya yabancı kimlik numaraları, telefon numaraları gibi kişisel bilgilerin doğruluğu ve güncel tutulması zorunlu hale getirildi. Ayrıca, ilana konu aracın sahibinin kim olduğu da daha sıkı bir şekilde doğrulanacak. İlanı veren kişi, ilan verdiği aracın sahibi tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır.

Yönetmelik değişikliği ayrıca piyasa yapısını bozan veya tüketicileri yanıltan ilanlara karşı önlemler alınmasını ve rekabetin sürdürülebilirliği ile tüketici korunmasının sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı tarafından alınan tedbirlere uymak da bir yükümlülük olarak belirtilmiştir.

Değişikliklere uymayanlar hakkında ise idari para cezaları uygulanacak. 13. maddeye aykırı hareket edenler 6563 sayılı Kanun'un 12. maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi uyarınca cezalandırılacakken, diğer hükümlere aykırı hareket edenler için 6585 sayılı Kanun'un 18. maddesinde öngörülen idari para cezaları uygulanacak.

Türkiye'deki ikinci el araç ticareti, bu yeni düzenlemelerle daha şeffaf ve güvenilir bir hale gelmeyi amaçlamaktadır. Bu düzenlemeler, ikinci el araç alım satım işlemlerinde daha fazla tüketici koruması ve sektörün düzenli bir şekilde işlemesini hedeflemektedir.


Selamlar Köyü Selamlar Mevkii, OSB 1. Sokak Blok No: 10, 81850 Gümüşova/Düzce
0501 093 6829
info@motoder.org

Motoder | Copyright © 2019